Okna jednoskrzydłowe – jak wybrać?

Projekt bez tytułu (20)

Dobór okien ma wpływ na komfort użytkowników, a także na koszty ogrzewania. Właśnie dlatego wybór odpowiedniego modelu warto dobrze przemyśleć. Na jakie parametry zwrócić szczególną uwagę przy wyborze okna jednoskrzydłowego? O czym pamiętać? Poniżej kilka wskazówek. Zachęcamy do lektury!

Okna jednoskrzydłowe – na co zwrócić uwagę? 

Niezależnie od tego czy interesują nas nowoczesne, duże przeszklenia, czy szukamy okien tarasowych, balkonowych lub niewielkiego okna do kuchni, musimy pamiętać o kilku parametrach. W końcu porządne okno to gwarancja minimalizacji strat ciepła, a także dobrej izolacji akustycznej. Jednym z pierwszych pytań, jakie powinniśmy sobie zadać, jest czy chcemy zakupić okno dwuskrzydłowe, czy jednoskrzydłowe. Dziś skupimy się na tych drugich, czyli jednoskrzydłowych.

  1. Współczynnik przenikania ciepła – okno musi zapewniać dobrą izolację termiczną, właśnie dlatego szczególną uwagę należy zwrócić na współczynnik przenikania ciepła. Im współczynnik jest niższy, tym okna zapewniają lepszą izolację, a straty ciepła są mniejsze.
  2. Materiał – jednym z ważniejszych parametrów jest materiał, z jakiego wykonane zostało skrzydło okienne, a mówiąc dokładniej, profile. Wyróżniamy okna pcv, okna aluminiowe, okna drewniane. Każde z rozwiązań ma swoje wady i zalety.
  3. Izolacja akustyczna – okna chronią nie tylko przed zimnem, ale także przed hałasem, warto mieć to na uwadze. Parametr izolacyjności akustycznej – Rw, wyrażany jest w decybelach i określa poziom hałasu, jaki może wytłumić dane okno. Im wyższy jest parametr izolacyjności, tym stolarka lepiej poradzi sobie z hałasem. Jeśli więc kupujemy okno do budynku znajdującego się w dość głośniej okolicy, zdecydujmy sią na model o parametrze izolacyjności wynoszącym około 40 dB. W przypadku osób mieszkających w spokojnej okolicy, wystarczające będzie Rw wynoszące 30-32 dB.
  4. Jakość okuć – okucia i uszczelnienia mają wypływ na szczelność okien, a co za tym idzie, na komfort użytkowników. Wyróżniamy 4 klasy przepuszczalności powietrza. Klasa 4 to najwyższa ochrona przed przewiewem.
  5. Grubość profili – istoty jest nie tylko kolor profili, ale też ich grubość. Im ścianki profili są grubsze, tym są bardziej odporne na odkształcenia i uszkodzenia mechaniczne.
  6. Design – nie możemy też zapomnieć o designie. Dostępne są okna jednoskrzydłowe o różnych kolorach profili, ze szprosami i bez.
  7. Sposób otwierania – do wyboru mamy modele jednoskrzydłowe rozwierne bądź rozwierno uchylne.
  8. Wymiary – okna muszą być idealnie dobrane pod względem wymiarów – szerokości i długości. Jeśli więc nie mamy pewności co do samodzielne przeprowadzonych pomiarów, zdajmy sie na specjalistów.

Okna jednoskrzydłowe – jaka szyba?

Skrzydła okienne to nie tylko profile i okucia, ale także szyba. Wybierając model do domu bądź innego obiektu, powinniśmy sprawdzić, jaki gaz wypełnia przestrzeń pomiędzy szybami. Najczęściej są to argon, krypton lub ksenon. Do wyboru mamy skrzydła okienne z jedną komorą, jak również dwu-, a nawet trzykomorowe. Te ostatnie to gwarancja największej szczelności.

Podsumowanie

Dobór stolarki okiennej nie jest prosty. Do wyboru mamy okna plastikowe, jak i droższe – drewniane bądź aluminiowe. Co więcej, zwrócić uwagę musimy na typ otwierania, wyróżniamy między innymi modele uchylno-rozwierne bądź rozwierne, o różnych kolorach i grubościach profili. Do wyboru mamy też różne rodzaje szyb. Jeśli nie wiemy jakie drzwi balkonowe, okna tarasowe czy nieduże okna do kuchni zakupić, zdajmy się na fachowców, którzy przygotują idealnie dopasowane okna na wymiar.

Projekt i wdrożenie InternetProjects.pl
Menu serwisu
×