Okna dla osób z niepełnosprawnością

okna dla osób niepełnosprawnych

Prawo budowlane nakłada obowiązek przystosowania obiektów publicznych i wielomieszkaniowych do potrzeb osób z niepełnosprawnościami. Przepisy te nie dotyczą domów jednorodzinnych – uważamy jednak, że dom ma być bezpieczną przystanią, w której każdy domownik będzie czuł się jak najlepiej. Dlatego, zamiast dostosowywać obiekt do potrzeb osób z niepełnosprawnościami, proponujemy zastosowanie rozwiązań, które będą wygodne dla każdego domownika.

Dostosowanie rozwiązań konstrukcyjnych do potrzeb wszystkich domowników

Przestrzeń mieszkaniowa powinna zapewniać wygodę życia wszystkim domownikom. Jeśli więc projektujemy dom z myślą o osobie z niepełnosprawnościami, to elementy tej przestrzeni powinny być dostosowane do jej potrzeb, jednak nie powinny też utrudniać codziennego funkcjonowania pozostałym mieszkańcom. Jednym z podstawowych elementów domowej przestrzeni są okna – jakie okna zastosować dla osób z niepełnosprawnością? Poniżej przedstawiamy siedem cennych rad, których wykorzystanie zapewni wygodę otwierania okien wszystkim domownikom:

  1. Okna powinny być osadzone na wysokości wynoszącej 80-85 cm od podłogi. Osobie poruszającej się na wózku inwalidzkim jest dużo trudniej dosięgnąć do obiektów znajdujących się na większych wysokościach – jest o około 60 cm niższa, od osoby o tym samym wzroście poruszającej się na własnych nogach.
  2. Zwróć uwagę na szerokość parapetów. Zbyt szerokie parapety mogą ograniczać zasięg ruchów osoby z niepełnosprawnościami. Dlatego najlepiej zastosować parapety wąskie o szerokości do 7 cm.
  3. Zastosuj stolarkę okienną dostosowaną do potrzeb wszystkich domowników. Mamy tutaj na myśli rodzaj ramy okiennej umożliwiającej montaż klamki w jej poziomej części.
  4. Wybieraj okna z klamką w dolnej części skrzydła. Otwarcie nawet nisko osadzonego okna może stanowić trudność dla osoby z niepełnosprawnościami. Dlatego jeśli nie masz możliwości zamontowania okna z klamką w poziomej części, to zwróć uwagę na to, by klamka ta znajdowała się jak najniżej w części pionowej.
  5. Unikaj klamek gałkowych. Jeśli masz taką możliwość, wybierz klamki o wydłużonej rączce – wizualnie nie różnią się znacząco od ich klasycznych odpowiedników, a są to klamki, które każda osoba otworzy jedną ręką.
  6. Wybieraj okna uchylne, przesuwne lub połaciowe. Ze względu na sposób otwierania i ruch skrzydła, wymienione typy można określić jako okna przyjazne dla osoby z niepełnosprawnościami. Zdecydowanie trudniejsze w otwieraniu są okna ościeżnicowe.
  7. Zdalnie otwierane okna. Systemy pozwalające na zarządzanie funkcjami domu czy mieszkania za pośrednictwem aplikacji, znacząco ułatwiają codzienne funkcjonowanie wszystkich domowników.

KiM Okna – dobierzemy odpowiedni rodzaj okien dla osoby z niepełnosprawnością

Chętnie pomożemy Ci dopasować rodzaj okien, rolet i drzwi do potrzeb wszystkich domowników. Na koniec dodamy jeszcze, że w wypadku montowania drzwi najlepiej unikać stopni czy stropów, które stanowią dodatkowe utrudnienie w poruszaniu się na wózku inwalidzkim. Zapraszamy do kontaktu wszystkie osoby zainteresowane naszą ofertą.

Projekt i wdrożenie InternetProjects.pl
Menu serwisu
×