Przynajmniej dwa razy do roku warto wykonać dokładną konserwację okien. Dzięki temu będą służyć Ci przez wiele lat oraz świetnie się prezentować. W jaki sposób zatem konserwować stolarkę okienną tak, aby nie uszkodzić żadnych elementów? Na co zwrócić uwagę podczas tych prac?
Warto pamiętać, że okna musisz cyklicznie myć, a także smarować okucia, elementy ruchome i uszczelki. Niestety, ale zaniedbanie stolarki okiennej może doprowadzić do zniszczeń lub nieszczelności. W efekcie do konieczności wymiany okien na nowe, co jak wiadomo, związane jest z dodatkowym wydatkiem. Konserwację okien PVC można przeprowadzić samodzielnie, wystarczy jedynie być ostrożnym.
Oczywiście nie jest to wyłącznie standardowe mycie okien, a wykonanie dokładnych i wstępnych prac oczyszczających zarówno szybę, jak i stolarkę. Warto pamiętać, że to właśnie w zakamarkach ram gromadzi się najwięcej kurzu oraz pyłu, np. budowlanego. Po pewnym czasie może to uniemożliwić prawidłowe otwieranie okien i doprowadzić do zniszczeń różnych elementów, np. zawiasów. Do wymiatania zanieczyszczeń z zakamarków można użyć specjalnej, cienkiej szczotki, którą warto kupić w sklepie budowlanym lub użyć do tej czynności, np. odkurzacza. Co istotne, w przypadku okien PVC nie należy używać agresywnych chemikaliów, które niekorzystnie wpłynęłyby na stan stolarki.
Po dokładnym oczyszczeniu okien oraz ram z kurzu, pyłu i innych zabrudzeń warto przejść do sprawdzenia mechanizmów. Najprościej jest przetestować ich pracę poprzez kilkukrotne otworzenie i zamknięcie okna. W przypadku, gdy zamyka się ono ciężko lub też trudno je otworzyć, warto od razu przedsięwziąć odpowiednie kroki. Z pewnością przyda się dokładna regulacja mechanizmu. Można spróbować wykonać tę pracę samodzielnie lub też skorzystać z pomocy fachowców.
Kolejnym krokiem prac konserwatorskich okien PVC jest impregnacja, smarowanie okuć. Prace te wykonuje się przy użyciu specjalnych środków, które nie zawierają rozpuszczalników. Do tego celu wykorzystuje się między innymi: specjalistyczny olej do okuć, wazelinę techniczną lub też smar silikonowy. Smarowanie warto przeprowadzać przynajmniej raz lub dwa razy do roku, najlepiej w momencie, gdy na zewnątrz jest stosunkowo chłodno, jednak nie ma przymrozków, np. wiosną oraz jesienią.
Z biegiem lat uszczelki w oknach PVC mogą sparcieć, utracić swoją elastyczność, co doprowadzi najczęściej do nieszczelności okien. Wykorzystując specjalistyczny środek do pielęgnacji uszczelek, warto nasmarować je wiosną oraz jesienią. Aplikacja produktu jest niezwykle łatwa, wystarczy nałożyć go na szmatkę i wetrzeć w uszczelki. Okno powinno zostać otwarte na mniej więcej 20 minut.
Ostatnim krokiem jest przeprowadzenie testów. Należy lekko otworzyć okno PVC i wsunąć między ramę a ościeżnicę kartkę a4. Następnie trzeba zamknąć okno. Jeśli kartkę można z łatwością wysunąć, to znak, że konieczne jest przeprowadzenie ponownej regulacji. Gdy jednak kartka jest mocno zaciśnięta, oznacza to, że konserwacja okien PVC przebiegła pomyślnie.
Konserwacja okien PVC składa się z kilku etapów. Najważniejsze jest dokładne oczyszczenie ram i zakamarków z brudu oraz wyregulowanie mechanizmów. Nie należy zapominać również o impregnacji okuć oraz zabezpieczeniu uszczelek. Regularna konserwacja okien pozwoli uniknąć wielu awarii.