Okno w kuchni, poza oczywistą funkcją doświetlania pomieszczenia, pełni również rolę dekoracyjną. Aby jednak nie zaburzyć dopływu światła dziennego i jednocześnie sprawić, że okno będzie rzeczywiście stanowiło dekorację kuchni, trzeba zadbać o jego odpowiednią aranżację. Ozdoby okienne, dopasowane do stylu, w jakim urządzone jest całe pomieszczenie, podkreślą jego wyjątkowy charakter i nadadzą kuchni niepowtarzalnego klimatu.
Jeżeli nasza kuchnia urządzona jest w sielskim klimacie, który przywodzi na myśl kuchnie z dawnych lat, idealnym pomysłem będzie zamontowanie na oknie zazdrostki. Ta delikatna firanka doda wnętrzu niesamowitego uroku. Możemy połączyć ją z pasującą wzorem, krótką firanką zawieszoną na karniszu. Takie zestawienie sprawi, że kuchnia będzie niezwykle przytulna, a domownicy i goście z przyjemnością będą spędzali w niej czas.
Wydawać by się mogło, że żaluzje wyszły już z mody. Okazuje się jednak, że w odpowiedniej formie mogą one z powodzeniem stanowić element dekoracyjny naszego okna. Nowoczesne żaluzje, wykonane z drewna, będą się pięknie prezentowały w kuchni. Doskonale uzupełnią one wystrój pomieszczenia, w którym postawiliśmy na naturalne elementy wyposażenia, drewniane blaty w ciepłych odcieniach brązu, podwieszone pod sufitem sznurkowe donice z kwiatami czy klimatyczną cegiełkę na ścianie.
W każdej kuchni, w której królują jasne barwy i prostota stylu, doskonale sprawdzą się rolety rzymskie. Takie zasłony, uszyte z lnu lub bawełny, pięknie udekorują kuchnię w stylu skandynawskim. Ich dodatkowym atutem jest możliwość zdjęcia do prania, co sprawia, że nawet przy białych czy beżowych odcieniach, możemy być spokojni o walory estetyczne. Rolety rzymskie to dobra propozycja dla osób, które lubią otaczać się naturalnymi produktami. Będą się one pięknie prezentować wśród białych mebli o jasnych, drewnianych blatach. Dodadzą prostemu wnętrzu ciepła i przytulności.
Jeżeli urządziliśmy kuchnię w nowoczesnym stylu, tradycyjne firany czy rolety mogą kłócić się z jej ogólnym wystrojem. W takiej sytuacji można wziąć pod uwagę odważne rozwiązanie, jakim jest pozostawienie okna bez żadnych zasłon. Można wtedy wypełnić przestrzeń wokół okna prostymi w formie elementami wyposażenia, takimi, jak donice z ziołami czy pojemniki na przyprawy. Nie zaburzą one industrialnego klimatu panującego w kuchni, a jednocześnie nieco przełamią jej chłodny charakter.
Możliwości aranżacji okna w kuchni jest bardzo wiele. Warto dobrze przemyśleć, które rozwiązanie będzie odpowiednie do naszego wnętrza. Z całą pewnością istotne jest zachowanie spójności między rodzajem dekoracji okna oraz stylem reszty pomieszczenia. Właściwe zaplanowanie okiennej aranżacji pozwoli nam każdego dnia czerpać radość z przebywania w kuchni i cieszyć oko jej wyglądem.